&SONS O BRANDINGU: PONIEDZIAŁEK - BRANDING LUBI CZARNE CHARAKTERY

 

Skoro można zbrandować kolor, zjawisko, nie wspominając o gatunku jabłka, to dlaczego nie pokusić się o coś, w czym tkwimy codziennie, a może raczej co tydzień - dni tygodnia?

„Tydzień dzieci miał siedmioro” - już sama ta cyfra oddziałuje na wyobraźnię i tworzy nastrój. Czyli mamy dobry początek. Zaczynamy od Poniedziałku, który jest postrzegany jako pierwszy dzień tygodnia. Nawet jeżeli nim nie jest w niektórych kręgach kulturowych, to na pewno jest pierwszym dniem pracy po dniu odpoczynku. I tu natrafiamy na schody, bo skojarzenia są jednoznacznie negatywne - Poniedziałek oznacza powrót do pracy!!!! Po szalonym, kolorowym, a w każdym razie wolnym weekendzie następuje najcięższy moment całego tygodnia i to właśnie jest Poniedziałek. Jeszcze przed erą memów nie lubiono Poniedziałków na tyle, żeby robić o tym filmy - propaganda i czarny PR. Ale nas to nie odstrasza, bo jak wiadomo ludzki mózg ma taką fantastyczną cechę, że szczególnie dobrze pamięta rzeczy charakterystyczne. A Poniedziałek - czego by o nim nie powiedzieć - taki jest! Czarny charakter tygodnia - brzmi świetnie jak na historię kiełkującej marki.


Czyż nie wszyscy kochają ciemną stronę mocy? Dr No, Lord Vader, Ojciec Chrzestny, żeby wymienić tylko kilku ulubieńców. Nawet dzieci bardziej pamiętają Szpiega z Krainy Deszczowców niż Profesora Gąbkę! Poniedziałek jest naturalnym kandydatem na antybohatera: bezlitosny, brutalny, zły, momentami odrażający, a jednocześnie niezniszczalny i powracający jak Agent Smith w kolejnych częściach Matrixa. Nawet wartości marki się zgadzają - bo jak inaczej nazwać poniedziałkowy zamach na niedzielę jak nie chorobliwym dążeniem do przejęcia władzy? Piąteczek, piąteczek to tylko chwilowa gwiazdka, królową z urodzenia jest Niedziela. A cieniem kładzie się na całości Poniedziałek, który okazuje się jedynym nie godzącym się na swoje miejsce w hierarchii dniem. Prawdziwy charakter, nie z nadania, bo czyż nie ma forów Sobota, która wypada jako pierwszy wolny dzień tygodnia?

Ciemna strona zawsze pociągała człowieka, fajnie jest czasami być niepoprawnym i przeżyć coś niedozwolonego czy nawet zakazanego. Takie emocje wciągają i dodają kolorytu, tak jak teraz czarny Poniedziałek doda wymiaru całemu tygodniu.  Dzięki nowemu pozycjonowaniu Poniedziałek z dnia - że zacytuję internautów: porażki, depresji, klęski - zostanie dniem, na który każdy z nas ma prawo zrzucić winę i odpowiedzialność za swój zły humor, za niepozbieranie, za swoje słabsze momenty. W końcu to czarrrrrny charrrrakter!